Üretim

Önceliğimiz daima üretim ve ürettiğinden %100 emin olmak. Tüm restoranlar için bu önceliğin karşılanması ise merkezi üretim standartları gerektiriyor. Bu sebeple genişleterek halen kullandığımız üretim tesisini 2004 yılında faaliyete soktuk. Bu yatırım aynı zamanda kurumsal bir aile şirketi olmak adına ilk adımımız sayılır. Kurulduğu günden itibaren üretim tesisimizde ulusal ve uluslararası tüm geçerlilikte prosedürler yerine getirilmiş, ISO, HACCP gibi toplam kalite uygulamaları eksiksiz uygulanmaktadır. Tesisimiz ayrıca Helal sertifikası sahibidir. Ziraat ve Gıda Mühendislerimiz besiden ızgaraya tüm süreci kontrol etmektedir.

Besi

Muratlı Yurtbekler Köyü’nde 4 dönüm arazi üzerine kurulu Besi Çiftliğimizde 450 büyük baş hayvanımız ile et, 75 süt ineği ile el değmeden süt üretimi yapılmaktadır. 1500 dönüm arazi varlığımızda ayçiçeği ve buğday üretiminin yanı sıra hem kendi besi çiftliğimiz, hem de civardaki hayvan tedarikçilerimiz için yem üretmekteyiz. Hayvanlarımızı kendi yetiştirdiğimiz yemler ile beslememiz lezzet standardımızı sağlayan önemli unsurlardan biridir.

Hayvancılığı, doğayı ve Tekirdağ’ı seviyoruz. Restoran ve et marketlerin ihtiyacını karşılamanın yanı sıra çiftliğimizde koyun, çeşitli cinslerde tavuk, tavus kuşu, devekuşu gibi farklı hayvanları da besliyoruz. Bölgedeki diğer çiftçi ailelere destek ve örnek olmaya gayret ediyoruz. Hane sayısı yıldan yıla azalan Yurtbekler Köyü, çiftliğimizi kurduktan sonra yeniden büyümeye başladı, üretimi arttı. Bu güzel gelişmenin ardından besi çiftliğimizin kapasitesini 2.000’e çıkartma kararı aldık. 2018 yılı içinde yeni çiftliğimizi hizmete sokmayı ve hemen ardından çiftliğe entegre olarak kurulacak Biyogaz tesisi ile yeşil enerji üretimi ve organik sebze seraları oluşurmayı planlıyoruz.